Budownictwo

Beton kreatywny – nowy trend we wzornictwie

Beton jest doskonałym materiałem budowlanym, jednak obecnie zyskuje także dużą popularność jako materiał, który służy do ozdabiania rozmaitych domowych powierzchni. Szczególnie ciekawym rozwiązaniem jest beton kreatywny, który pozostawia spore możliwości jego obróbki.

Czym jest beton kreatywny?

Wśród obecnie dostępnych rozwiązań dekoracyjnych można wskazać beton dekoracyjny i kreatywny. Ten pierwszy zachowuje płynną konsystencję, a co za tym idzie – sprawdza się doskonale do różnego rodzaju odlewów, np. dekoracji choinkowych.

Beton kreatywny natomiast to świetna zabawa zarówno dla dużych, jak i małych. Po rozrobieniu z wodą, konsystencją przypomina on plastelinę i świetnie sprawdza się przy formowaniu różnego rodzaju przedmiotów. Z betonu kreatywnego można bez trudu wykonać np. wazoniki na kwiaty, ale również doniczki i wiele innych. Co za tym idzie, oprócz doskonałej zabawy podczas tworzenia własnych przedmiotów, możemy zyskać również w pełni unikatowe ozdoby do domu.

Właściwości betonu kreatywnego

Beton kreatywny wyróżnia się właściwościami, które sprawiają, że przedmioty z niego wykonane mogą być przechowywane zarówno w domu, jak i na zewnątrz. Gotowe ozdoby, świeczniki i inne rzeczy wykonane na bazie tego materiału są bowiem odporne na promieniowanie UV, a przy tym nie ulegają uszkodzeniom wynikającym z oddziaływania wilgoci czy niskich temperatur.

Wszystko to sprawia, że ozdoby tworzone na bazie betonu kreatywnego będą towarzyszyć nam przez długi czas zarówno w domu, jak i w ogrodzie.

Jak wykorzystać beton kreatywny?

Jako że materiał ten wykazuje dużą odporność na szkodliwe czynniki, jak wilgoć czy niskie temperatury, możemy wykorzystać go do stworzenia bardzo wielu przedmiotów. Świetnie sprawdzi się on do tworzenia świątecznych ozdób, ale również wszelkiego rodzaju świeczników, doniczek czy… popielniczek.

Możliwości, jakie oferuje ten materiał pozwalają na puszczenie wodzy wyobraźni i przygotowanie w domowym zaciszu dekoracji, które sprawdzą się w każdym wnętrzu!

O czym pamiętać, korzystając z betonu kreatywnego?

Jedną z podstawowych kwestii jest przygotowanie masy zgodnie z instrukcją. Dodanie zbyt małej bądź za dużej ilości wody prawdopodobnie skończy się tym, że masa nie będzie się dobrze rozrabiać i zamiast przygotować estetyczną ozdobę – uzyskamy masę, która będzie zbyt płynna lub pełna trudnych do usunięcia grudek.

Dodatkowo, warto pamiętać że beton dekoracyjny, podobnie zresztą jak jego tradycyjna forma stosowana w budownictwie, wymaga czasu, by zaschnąć się i zawiązać odpowiednio. Co za tym idzie, korzystanie z danego przedmiotu, a także jego ozdabianie, warto zostawić na kolejny dzień – w ten sposób zyskamy pewność, że nie uszkodzimy przygotowanych dekoracji i zachowamy ich pierwotną formę.

Przy zachowaniu odpowiedniej ostrożności, beton dekoracyjny może być doskonałą zabawą dla całej rodziny. Pozwalając na tworzenie dekoracji dziecku, należy nadzorować jego pracę, by nie doszło do przypadkowego połknięcia betonu dekoracyjnego przez ciekawego świata malucha.