Budownictwo

Czy firanki są jeszcze modne?

W każdym tradycyjnym polskim domu najczęstszą dekoracją okna są firanki. Pełnią nie tylko funkcję ozdobną, ale także subtelnie zasłaniają przestrzeń przed otoczeniem. Zastanawiasz się, czy firanki są jeszcze modne? Sprawdzamy.

Firanki – uzupełnienie aranżacji domu

Dawniej w każdym polskim domu funkcję ozdobną okna pełniły firanki. Miały one różne kształty, często sięgały po samą podłogę. Aktualnie na rynku jest wiele innych rozwiązań, które sprawdzają się jako dekoracje, a także zasłaniają przestrzeń. Wśród nich są rolety, nowoczesne żaluzje albo zasłony zaciemniające. To nie oznacza jednak, że firanki nie są modne. To nadal estetyczna dekoracja okna, którą można dopasować do stylu urządzania wnętrz.

Wśród modnych rodzajów pojawiają się firany panelowe, które mogą mieć prosty kształt i swoim wyglądem nieco przypominają rolety albo mają dekoracyjny akcent. Przykładem są zakończenia ażurowe albo kolorowe wzory. W pomieszczeniach pełnią one rolę typowo ozdobną, są świetną alternatywą dla obrazów.

Nadal modne są też firany żakardowe. Te mogą zdobić kuchnię, a także pokój dzienny czy sypialnię. Bez problemu dopasujesz wzór do swojej aranżacji wnętrza. Przepuszczają dużo światła, jednocześnie od zewnątrz nie widać pomieszczeń.

Ciekawym rozwiązaniem są też firany w postaci długich sznurków, tzw. makarony. To uniwersalne dekoracje, które można umieścić nie tylko na oknach, ale także pomiędzy pokojami jako ciekawa zasłona. Tworzą wizualny efekt lekkości.

Jak zaaranżować przestrzeń z firankami?

Chcesz urządzić nowoczesne mieszkanie i udekorować je firankami? To świetny pomysł. Ostatnio popularne są tkaniny białe, gładkie, bez zbędnych ozdób. Świetnie sprawdzą się do pomieszczeń minimalistycznych i skandynawskich. Jeśli w Twoim domu dominują naturalne materiały, takie jak drewno, bawełna czy bambus, firanki do podłogi będą idealnie dekorować przestrzeń. Modne modele to takie, które są półprzezroczyste i swobodnie zwisają tuż przy oknach. Można je powiesić w klasyczny sposób albo delikatnie spiąć po bokach. Co ciekawe, w kuchni dobrze prezentują się delikatne tkaniny, które sięgają kilkanaście centymetrów nad parapetem. Właśnie dlatego, jeśli masz blat tuż pod oknem, nie musisz rezygnować z firanek.

Modele z dodatkowymi zdobieniami dobrze sprawdzą się w klasycznych wnętrzach, a także boho, rustykalnych i vintage. W eleganckich wnętrzach, które nieco przypominają aranżacje angielskie i prowansalskie, estetycznie prezentują się modne chwosty.

Jeśli chodzi o trendy, w najbliższych sezonach będzie nadal modne wszystko, co naturalne. Właśnie dlatego zwróć uwagę na materiał, z jakiego jest wykonana firana. Tkaniny bawełniane, lniane czy satynowe, będą doskonałym rozwiązaniem. Właśnie dlatego proste i minimalistyczne firany, warto uzupełnić zasłonami uszytymi z naturalnych materiałów. Dekoracje okienne można kupić w sieciówkach, a jeszcze lepiej uszyć je na wymiar. To dodatkowe koszty, dlatego jeśli chcesz zainwestować w metamorfozę wnętrza, pożyczka pozabankowa jest dobrym rozwiązaniem.