Sport i turystyka

Czym jest gyroboard?

Dzięki niesamowitemu potencjale ludzkiego umysłu z biegiem czasu pojawia się coraz więcej narzędzi, urządzeń, maszyn i wiele innych tego typu produktów, które w znacznym stopniu ułatwiają wykonywanie konkretnych czynności. Jednym z wyrobów zasługujących na szczególną uwagę jest gyroboard. Sprawdź, czym jest, czyli do czego służy i jak jest zbudowany.

Gyroboard – do czego służy?

Słowa „gyroboard” ze względu na swoje obce pochodzenie, a więc niepolską formę (nadal niespolszczoną), brzmi nieco enigmatycznie, choć „board” każe twierdzić, że wyraz ten oznacza pewnego rodzaju deskę. I rzeczywiście, gyroboard to specjalistyczna deska stosowana w dwóch podstawowych celach: sportowym i rehabilitacyjnym.

W sporcie gyroboard przydaje się między innymi do ćwiczenia swoich mięśni, czyli sukcesywnego dodawania im siły i pożądanej wytrzymałości. A więc deska ta jest narzędziem treningowym, pozwala na odpowiednie przygotowanie się do uprawiania wybranych aktywności fizycznych – takich, w których niezwykle ważna jest umiejętność właściwego pracowania nogami, a także zachowania stabilności całego ciała, nawet w tych najtrudniejszych warunkach.

Zgodnie z tym gyroboard służy również do ćwiczenia balansu, umiejętnego zachowania równowagi ciała, kiedy pojawi się taka potrzeba. Szkoły specjalizujące się w nauce uprawiania takich sportów jak snowboard czy wakeboarding, między innymi Szkoła Sportów Ekstremalnych EH School, bardzo często zachęcają swoich uczniów do korzystania z deski gyroboard. Wykorzystywanie potencjału tkwiącego w tej desce pozwala na uzyskanie naprawdę zadowalających wyników sportowych – zarówno podczas samych treningów, jak i oficjalnie zorganizowanych zawodów.

To jednak niejedyne zastosowanie tego wyjątkowego przedmiotu. Wyróżnia się nie tylko gyroboard do snowboardu lub jakiegokolwiek innego sportu, w którym konieczna jest duża siła nóg i umiejętność zachowania równowagi w trudnych warunkach. Taka deska sprawdza się też jako przyrząd rehabilitacyjny w procesie rehabilitacji pourazowej. Dzięki niej osoba, która doznała urazu, ma szansę na szybki powrót do pełnej sprawności. Gyroboard pomaga w odbudowaniu mięśni po doznanych urazach.

Z czego zbudowany jest gyroboroard?

Każdy gyroboard składa się z deski (przy czym ta powstaje z wielowarstwowej sklejki klonowej) i przymocowanej do niej stalowej sprężyny. Taki przedmiot przypomina trochę krótką deskorolkę wyposażoną w sprężyny. Dzięki regulowanemu zawieszeniu wykonywanym z gumy gyroboard może być dowolnie regulowany. W związku z tym każda osoba może w taki sposób ustawić ułożenie deski, by było ono dla niej jak najbardziej komfortowe w czasie treningu lub podczas rehabilitacji.