Sport i turystyka

Dlaczego w judo nosi się kimono?

Judo to wywodzący się z Japonii sport walki oparty na rzutach, padach, dźwigniach i duszeniach. W trakcie pojedynku zabronione jest wykonywanie kopnięć oraz uderzeń rękoma. Walki judo odbywają się na specjalnych matach, nazywanych tatami. Zawodnicy muszą nosić dedykowane tej sztuce walki kimona, określane jako judogi. Dlaczego trening judo wymaga tego specyficznego stroju? Na to pytanie odpowiadamy w dalszej części artykułu. Zachęcamy do lektury.

Rozwój judo

Judo to sztuka walki mająca swoje korzenie w ju-jitsu. Jako oficjalny sport zostało zaprezentowane przez Jigoro Kano, który w 1882 roku założył pierwszą szkołę judo. Kilka lat później Kano opracował ogólne techniki i elementy walki, pozwalające na efektywne przekształcenie ju-jitsu w judo.

W roku 1889 japoński mistrz wyjechał do Europy, aby promować stworzone przez siebie metody ćwiczeń fizycznych, treningu moralnego i samoobrony. Dzięki temu judo zaczęło być rozpoznawalne poza kontynentem azjatyckim. W następnych latach Kano nadal dbał o rozwój tego sportu. Przed wybuchem I wojny światowej szkoły judo funkcjonowały już w Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Francji, Kanadzie oraz Indiach. Na XVIII Letnich Igrzyskach Olimpijskich w Tokio w 1964 roku judo zadebiutowało jako sport olimpijski. Obecnie jest to jeden z najpopularniejszych sportów walki na świecie.

Obowiązkowy strój judoki

Judo, tak samo jak większość współcześnie istniejących sztuk walki wywodzących się z Japonii, wymusza na trenujących posiadanie specjalnego stroju wykorzystywanego zarówno w trakcie ćwiczeń, jak i walk na macie. W związku z tym, że judo jest oficjalnym sportem olimpijskim, istnieją ścisłe zasady co do poszczególnych elementów stroju judoki. Wymiary są dokładnie sprecyzowane, a niespełnienie wymogów co do długości czy obwodu któregoś z elementów może skończyć się dyskwalifikacją zawodnika.

Jak tłumaczy nasz rozmówca, doradca klienta w sklepie bokserskim Leone Polska, który jest oficjalnym przedstawicielem znanej włoskiej marki Leone1947: Kompleksowy strój judoki nosi nazwę judogi. Składa się on ze spodni (zubon), twardej góry (uwagi) i pasa (obi). Zubon i uwagi występują w kolorze białym lub niebieskim, natomiast kolor obi odpowiada posiadanemu przez judokę stopniowi uczniowskiemu (kyu). Judogi produkuje się z bawełny przy zastosowaniu specjalnej plecionki, dzięki czemu są one znacznie grubsze i bardziej wytrzymałe od tradycyjnych japońskich kimon. Wynika to z faktu, iż w sporcie tym wykonuje się dużo chwytów, szarpnięć i rzutów. Cienkie kimona nie są w stanie przetrwać intensywności treningu judo.

Judogi – coś więcej niż kimono

Judogi to tradycyjny strój zawodnika judo od początku istnienia tego sportu. Pierwsze judogi zaprojektował twórca judo Jigoro Kano. Tradycyjny krój stworzonego przez Kano stroju przetrwał do dzisiaj w niemal niezmienionej formie. Do lat 70. XX wieku wszystkie elementy judogi wytwarzano ręcznie. Maszynowa produkcja rozpoczęła się dopiero po wprowadzeniu wzoru „hishisashi” (diament), który znany jest obecnie wszystkim judokom. Przed wejściem na tatami i rozpoczęciem walki każdy zawodnik musi przejść obowiązkową kontrolę związaną z noszonym przez niego kimonem do judo. Elementy judogi są mierzone i sprawdzane pod kątem jakości. Celem takiego działania jest zapewnienie równych szans obu rywalom. Ma to związek z głoszoną przez Kano filozofią równości i wzajemnego szacunku.