Jak smakuje herbata biała?
Królowa herbat, ceniona przez koneserów i nieznana pospolitym fanom napojów? Przedstawiamy ją: herbata biała! Czym jest i jakie ma właściwości? Sprawdź.Kopiuj HTML Kopiuj tekst
Herbata biała – czym jest?
Najdelikatniejszą białą herbatę uzyskuje się ze specjalnej odmiany herbaty chińskiej. Pąki i górne, najdrobniejsze listki, zbiera się wczesną wiosną i suszy naturalnymi metodami na słońcu. Liście, w przeciwieństwie do innych odmian, herbata biała nie jest poddawana fermentacji, przez co ma inny smak, aromat oraz właściwości. W trakcie suszenia ani po nim liście nie są skręcane ani łamane, trafiają do sprzedaży w większych kawałkach, dzięki czemu podczas parzenia można obserwować, jak nabierają ponownie swoich kształtów.
Herbata biała – smak i aromat
Napar z białej herbaty jest jasnożółty, ma delikatny smak i aromat, pozbawiony charakterystycznej dla ciemniejszych herbat goryczy. Osoby przyzwyczajone do wyrazistych smaków, herbata biała może zawieść – mają bowiem problem z wyczuciem wszystkich nut smakowych. Szukasz doskonałej białej herbaty? Sprawdź na www.dmg-herbaty.pl/herbaty/herbata-biala i wybierz tę, która zagości w Twoim domu na dłużej.
Odmiany białej herbaty
Herbata biała ma wiele odmian. Za najcenniejszą uznawana jest Bai Hao Yin Zhen, która składa się wyłącznie z pąków kwiatowych pokrytych biało-srebrnym meszkiem. Nie zawiera liści. Charakterystyczne dla naparu z takiej herbaty są delikatne, białe włoski, którą unoszą się na powierzchni wody.
Najpopularniejsze białe herbaty to mieszanki pąków i pierwszych listków, które nie zdążyły się w pełni rozwinąć. Przykładowe odmiany takich herbat to Shou Mei czy Pai Mu Tan. Produkuje się również naturalnie aromatyzowane białe herbaty. Pomiędzy zerwane, więdnące liście wkłada się np. kwiaty jaśminu, których zapach przesiąka herbaciane liście. Przed suszeniem dodatki są usuwane, a zapach pozostaje.
Właściwości białej herbaty
Herbata biała uchodzi za jedną z najzdrowszych herbat. Zawiera mnóstwo składników odżywczych, poprawiających działanie całego organizmu. Dzięki dużej zawartości flawonoidów, silnych naturalnych przeciwutleniaczy, pomaga chronić się przed nowotworami, opóźniać procesy starzenia, zapobiegać chorobom układu krążenia.