Zdrowie i uroda

Jakie efekty można osiągnąć dzięki masażowi bańką chińską?

Masaż bańką chińską nie tylko pomaga się zrelaksować, ale również poprawia kondycję skóry i łagodzi dolegliwości bólowe różnego pochodzenia. Tego typu zabieg każdy jest w stanie wykonać samodzielnie w domu, jednak lepsze efekty przyniesie zaufanie profesjonaliście podczas wizyty w SPA. Wyjaśniamy, jakie są przeciwwskazania i wskazania do takiego masażu oraz jakich rezultatów można się po nim spodziewać.

Przebieg masażu bańką chińską

Obecnie stosowane bańki chińskie zazwyczaj są wykonane z silikonu, popularnością cieszą się także bańki gumowe. Masaż polega na zassaniu skóry i przesuwaniu bańki zgodnie z kierunkiem przepływu krwi (ku sercu), przy czym niezmiernie ważne jest, by omijać wyjątkowo wrażliwe obszary ciała (np. wewnętrzną stronę ud). Zabieg powinien być bezbolesny, czasami może się jednak wiązać z dyskomfortem – w razie pojawienia się dolegliwości bólowych warto zmienić bańkę na mniejszą. Do masażu nie trzeba się specjalnie przygotowywać. Przed użyciem baniek należy jedynie wmasować w skórę oliwkę, najlepiej z dodatkiem składników o właściwościach silnie nawilżających (np. aloes) czy antycellulitowych (np. kofeina).

Wskazania i przeciwwskazania do masażu bańkami chińskimi

Chociaż masaż bańką chińską jest uważany za bezpieczny, nie każdy może z niego korzystać – w razie jakichkolwiek wątpliwości trzeba skonsultować się z lekarzem. Jednym z podstawowych przeciwwskazań są choroby żylne, które mogą objawiać się m.in. tendencją do powstawania pajączków czy żylaków. Zabieg nie może być wykonywany również u osób cierpiących na niektóre choroby przewlekłe (także nowotworowe) lub zmagających się ze stanami zapalnymi. Z masażu powinny zrezygnować też kobiety spodziewające się dziecka lub będące w trakcie miesiączki.

O wskazaniach do masażu bańkami opowiada pracownik Hotelu Amber z GdańskaU osób, u których nie występują przeciwwskazania do przeprowadzenia tego typu zabiegu, bańki chińskie mogą być sprzymierzeńcem w walce z bólem kręgosłupa, nadmiernym napięciem mięśniowym, nerwobólami. Z takiego masażu chętnie korzystają także osoby chcące schudnąć i zarazem poprawić stan swojej skóry, która podczas gubienia dodatkowych kilogramów jest szczególnie narażona na utratę elastyczności.

Masaż bańką chińską: w domu czy w SPA?

Dzięki masażowi bańką chińską można się rozluźnić i zrelaksować, przede wszystkim jednak bańki przywracają skórze jędrność i zdrowy wygląd oraz pomagają pozbyć się cellulitu i rozstępów. Masaż pozytywnie wpływa również na układ odpornościowy i na metabolizm. Aby efekty były w pełni zadowalające, należy wykonać serię zabiegów i zadbać o prawidłową technikę. Z tego typu masażu można skorzystać np. w salonach kosmetycznych czy hotelach SPA – w takich miejscach pracują specjaliści znający mapę punktów akupunkturowych, a także potrafiący dobrać właściwą wielkość baniek i odpowiedni olejek.

W przypadku samodzielnego wykonywania masażu, zwłaszcza bez żadnego doświadczenia, na efekty trzeba będzie poczekać dłużej. W takiej sytuacji terapię warto rozpocząć od najmniejszych baniek, których stosowanie nie powinno powodować bólu ani skutków ubocznych w postaci krwiaków. Siłę nacisku i średnicę baniek należy zwiększać stopniowo, cały czas uważnie obserwując swoje ciało. Skóra po zabiegu może być lekko zaczerwieniona, lecz mocniejsze podrażnienia i siniaki mogą świadczyć o złej technice przystawiania lub przesuwania baniek.