Od czego zacząć przygotowania do ślubu?
Ślubne przygotowania mogą zawrócić w głowie. Od czego je rozpocząć? Jeżeli nie wiecie, za co zabrać się w pierwszej kolejności, te porady na pewno wam pomogą!
Kiedy rozpocząć przygotowania do ślubu?
To jedno z pierwszych pytań, które pojawia się po zaręczynach. Czy ślub zacząć organizować od razu, a może lepiej odłożyć wszystko na później?
Gdy zamierzacie pobrać się w ciągu 1 roku do 2 lat, wtedy warto zacząć przygotowania jak najszybciej. Wynika to jednak nie z czasu potrzebnego na załatwianie potrzebnych spraw, ale terminów w domach weselnych i restauracjach, u fotografów, DJ-ów i zespołów weselnych. Jeżeli zatem chcecie mieć jak najszerszy wybór ofert, nie warto odkładać przygotowań.
Nie oznacza to, że organizacja ślubu na ostatni moment nie jest możliwa. Trzeba jednak być przygotowanym na ograniczony dostęp do ofert rekomendowanych usługodawców. Zatem nie wszystko można zrealizować w bardzo krótkim terminie.
Przygotowania do ślubu – krok po kroku
Ślub i wesele to wydarzenia, które powinny być zaplanowane w najdrobniejszych szczegółach. Od czego warto rozpocząć?
1. Wybór daty ślubu
W pierwszej kolejności warto wyznaczyć datę ślubu. Nie musi być to jednak konkretny termin, a jedynie interesujący was przedział czasowy.
Gdy jednak chcecie pobrać się w danym dniu, warto wyznaczyć go od razu, co będzie pomocne w wyborze i rezerwacji sali i usługodawców.
2. Zaplanowanie wydarzenia
Na pewno każde z was ma swoją wizję idealnego ślubu i wesela. Warto więc przygotować wstępny plan wydarzenia, na podstawie którego będzie można łatwiej ustalić jego szczegóły.
Na tym etapie możecie ustalić:
– Czy ślub ma odbyć się w kościele, czy w Urzędzie Stanu Cywilnego,
– Gdzie ma być zorganizowane wesele,
– Czy ma być kameralne, czy huczne,
– Jaki ma być motyw przewodni ślubu,
– Na jakich usługach i atrakcjach wam zależy.
Wypiszcie wszystko na kartce, aby wiedzieć, na czym dokładnie wam zależy, by wydarzenie było spełnieniem waszych marzeń.
3. Wyznaczenie budżetu
W kolejnym kroku możecie ustalić ślubny budżet. Gdy nie chcecie wydać zbyt dużej sumy na wydarzenie, zaplanowanie go ma bardzo duże znaczenie.
Najlepiej rozpocząć od wyznaczenia maksymalnej kwoty, jaka ma być przeznaczona na organizację. Możecie też określić poszczególne kategorie w budżecie, na przykład na przyjęcie, suknię i garnitur na ślub wraz z dodatkami.
4. Przygotowanie listy gości weselnych
Na początkowym etapie planowania ślubu warto również przygotować listę gości zaproszonych na wydarzenie.
Liczba gości ma także związek z rodzajem planowanego wesela. Może być ono huczne i zapewniać dobrą zabawę dla ponad setki osób, jak i bardziej kameralne, tylko dla najbliższej rodziny.
Lista pomoże wam również w ustaleniu budżetu weselnego oraz w wyborze odpowiedniej sali, która będzie mogła zapewnić miejsce dla określonej liczby osób.
5. Rezerwacje
Gdy chcecie mieć pewność, że wasze wesele odbędzie się w konkretnym lokalu, a o udokumentowanie ślubu zadba rekomendowany fotograf, warto również wykonać pierwsze rezerwacje.
Wcześniejsze zarezerwowanie usług na konkretny termin to gwarancja, że wybrani usługodawcy i sala weselna będą przygotowani właśnie na was.