Life Style

Twoje dziecko ma wadę postawy? Sprawdź, jak jej zapobiec.

Wady postawy u dzieci to obecnie plaga, z którą musi zmagać się bardzo wielu rodziców. Musimy uświadomić sobie, że nieleczona może powodować wiele problemów i dolegliwości w przyszłości. Należy jednak mieć na uwadze, że wiele wad postawy wynika z nieodpowiedniej pielęgnacji niemowlęcia, a także wpojonych nawyków u starszych dzieci, które można wyeliminować. Oczywiście, jeśli mamy do czynienia z wrodzonymi wadami postawy, to eliminacja nawyków pozwoli tylko spowolnić powiększanie się wady. U dzieci jednak urodzonych bez tej przypadłości, możemy poprzez nawyki zminimalizować powstanie wad postawy.

Regularna aktywność fizyczna pociechy

Wady postawy u dzieci najczęściej powstają przez długotrwałe przesiadywanie przed komputerem, czy telefonem komórkowym. Możemy więc zapobiec powstaniu wad postawy takich jak skolioza, czy kifoza, kiedy ograniczymy do minimum korzystanie z telefonów komórkowych i komputera. Najlepiej w zamian za to mobilizować dziecko do aktywności fizycznej, co pomoże także uniknąć nadwagi, a nie wyłącznie zminimalizować ryzyko powstania wad postawy u pociechy. 

Dobranie odpowiedniego biurka i krzesła

W obecnych czasach, kiedy mamy do czynienia z nauką zdalną, a nasza pociecha właśnie przy komputerze spędza bardzo wiele czasu, warto pomyśleć o kupnie odpowiedniego biurka i krzesła. Musimy być pewni, że meble są dostosowane do wzrostu dziecka tak, aby pociecha nie musiała garbić się i tym samym stwarzać nieodpowiednią pozycję. Najlepiej jest wybierać krzesła, które można dowolnie regulować, dzięki czemu sami jesteśmy w stanie dostosować jego wielkość i odpowiednie ułożenie ciała podczas siedzenia. Jest to korzystne także z tego powodu, że krzesło rośnie wraz z dzieckiem i nie musimy po niedługim czasie kupować nowego. 

Nauka poprawnego siadania w trakcie zabawy

Musimy mieć świadomość, że kiedy nie nauczymy naszego dziecka poprawnego siadania, to dziecko będzie robić to tak, jak mu wygodnie. Nie zawsze jednak jest to prawidłowe i niestety bardzo często okazuje się, że ten nawyk jest przyczyną powstania wady postawy u dzieci. Kiedy dziecko ma zwyczaj siadania na stopach, to warto poprawiać go do momentu, kiedy nawyk nie zostanie wyeliminowany. 

Rezygnacja z urządzeń w okresie niemowlęcym

Bardzo wielu rodziców martwi się, kiedy roczne dziecko jeszcze nie chodzi lub kilkumiesięczne nie siada. Jest to przyczyną pospieszania pociechy poprzez sadzanie na siłę lub wsadzanie dziecka do chodzika, co kiedyś było normą. Nie warto tego robić, bo to dziecko wie, kiedy jest gotowe do samodzielnego siadu lub postawienia pierwszych kroków. Należy więc cierpliwie czekać albo wybrać się z pociechą do fizjoterapeuty, który zaleci bezpieczne ćwiczenia przyspieszające, a raczej wspomagające pociechę do aktywności ruchowej. Bardzo często okazuje się bowiem, że korzystanie z popularnych chodzików, a także sadzanie pociechy jest przyczyną powstawania wady postawy u dzieci w późniejszych latach. Warto więc zaufać swojemu dziecku i cierpliwie poczekać, aż samo zacznie wykonywać takie czynności jak chodzenie i siadanie w swoim własnym tempie.