Budownictwo

Wykrywanie wycieków – badanie kamerą termowizyjną

Badanie kamerą termowizyjną to bardzo częsty sposób lokalizacji wycieków. Pozwala na wskazanie usterek w instalacjach, miejsca wycieków wody i innych czynników. To badanie dokładne i bezinwazyjne, wpływające na oszczędność kosztów związanych z kuciem ścian bądź posadzki niejako “na oślep”. Sprawdza się w wielu sytuacjach, dlatego tak chętnie jest wykorzystywane.

Na czym polega badanie kamerą termowizyjną?

Wykrywanie wycieków z pomocą kamery termowizyjnej opiera się na wykorzystaniu promieniowania cieplnego. Kamera termowizyjna zdalnie mierzy temperaturę urządzeń, przedmiotów i instalacji, a następnie przekształca promieniowanie podczerwona na widzialny dla człowieka obraz. Jest to badanie całkowicie bezpieczne i nieinwazyjne. Weryfikuje poprawność działania urządzeń, szczelność instalacji, ocieplenia budynków, wykrywa mostki termiczne, a nawet pozwala zrobić test szczelności powietrznej. 

Skuteczność badania kamerą termowizyjną

To, czy badanie kamerą termowizyjną okaże się skuteczne, zależy od kilku czynników. Zaliczamy do nich:

  • intensywność wycieku,
  • głębokość mierzonego wycieku i jego odległość od kamery,
  • różnicę temperatury między czynnikiem a otoczeniem,
  • rodzaj przegrody z wyciekiem.

Im bardziej intensywny wyciek oraz im większa różnica temperatur między czynnikiem a otoczeniem, tym pomiar będzie bardziej precyzyjny. 

Kiedy sprawdzi się badanie kamerą termowizyjną?

Badanie kamerą termowizyjną, poza wykrywaniem nieszczelności, wykonuje się też w kilku innych sytuacjach. Pierwszą z nich może być zakup lokalu mieszkalnego. Wykonanie badania termowizyjnego podczas nabywania mieszkania lub domu pozwoli na zbadanie przebiegu instalacji oraz określenie wad budowlanych i instalacyjnych, które mogą wpłynąć np. na wysokie zużycie ciepła. Drugą sytuacją może być konieczność wykonania dokumentacji dla firmy ubezpieczeniowej, np. po zalaniu. Często ubezpieczyciele oczekują zdjęć z kamer termowizyjnych oprócz standardowych pomiarów wilgotności. Badanie kamerą może też być przydatne w celu określenia przebiegu przewodów w przegrodach budowlanych, gdy nie posiadamy takiej dokumentacji.

Wykrywanie wycieków z pomocą kamery termowizyjnej jest bardzo skuteczne i precyzyjne, a do tego stosunkowo tanie i bezinwazyjne. Przydaje się w wielu sytuacjach i chętnie się z niego korzysta.