Zdrowie i uroda

Zdrowe i tanie zamienniki mięsa

Decydując się na wegetarianizm lub weganizm, najważniejszym czynnikiem jest rozsądne zastąpienie mięsa. Nie wystarczy jedynie odstawić produkty odzwierzęce. Wegetarianom i weganom zależy w szczególności na roślinnym, pełnowartościowym źródle białka, żelaza i wapnia. Wegetarianie mogą dostarczać organizmowi białko jeszcze łatwiej niż weganie, ponieważ spożywają nabiał. Jeśli chodzi o weganizm, białko roślinne możemy znaleźć w produktach takich jak fasola, ciecierzyca, soczewica i groch, a także tofu.

To świetna podstawa obiadów bazujących na roślinnym źródle białka. Mięso na strączki należy zamieniać stopniowo, aby przyzwyczaić nasz organizm. Najbardziej powszechne źródła wapnia, ważnego dla naszych kości, to sezam, tofu, mak i fasola biała. Aby dostarczyć organizmowi wapń, jeśli na naszych talerzach dominuje dieta wegańska, należy również wybierać mleko roślinne, które ma dodatek wapnia.

Napoje roślinne to jeden z najpopularniejszych roślinnych zamienników nabiału. Produkty roślinne nie są ani droższe ani mniej wartościowe od mięsa. Należy pamiętać, aby nasza dieta była zbilansowana, a produkty roślinne bogate w składniki, które naturalnie występują w produktach odzwierzęcych.