Life Style

Zimowe harce z dziećmi – jakie zabawy im zaproponować?

Zima to czas, który kochają wszystkie maluchy. Zabawy na śniegu, mróz szczypiący w policzki, para unosząca się w powietrze ze zgrzanych ust – takie wyjątkowe warunki do beztroskiej zabawy panują tylko przez kilka tygodni w roku. Dlatego warto ten czas wykorzystać do maksimum, proponując dzieciom wspólne spędzanie czasu na zewnątrz. Oto kilka pomysłów na zimowe zabawy z dziećmi.

Lepienie bałwana

Nawet, kiedy na dworze panuje trzaskający mróz, nic nie stoi na przeszkodzie, by świetnie bawić się na dworze. Buty zimowe damskie, ciepła czapka, szalik, rękawiczki – i można bawić się w najlepsze. 

Mówiąc o zimowych zabawach, nie sposób nie wspomnieć o najpopularniejszej z nich, czyli o lepieniu bałwana. Tworzenie pękatej figury ze śnieżnych kulek może być fantastyczną zabawą dla całej rodziny. Można zorganizować konkurs na to, kto stworzy najpiękniejszego bałwana, warto też popuścić wodze fantazji i zbudować bardziej niestandardowe postaci – to zabawa na naprawdę długie godziny! 

Tradycyjny bałwan ma marchewkowy nos i oczy z czarnych węgielków – bez żadnych przeszkód można jednak wykorzystać do jego tworzenia inne elementy, takie jak guzki, patyki, skrawki materiału czy stary garnek. 

Jazda na sankach

Chyba nie ma na świecie dziecka, które nie uwielbiałoby jazdy na sankach. W przypadku mniejszych dzieci to rodzic może wziąć na siebie rolę konia zaprzęgowego i ciągnąć za sobą malucha siedzącego na sankach. W przypadku mniejszych dzieci świetnym pomysłem będą sanki wyposażone w oparcie i ciepły śpiworek. 

Większe dzieci z pewnością chętnie zaznają odrobiny adrenaliny podczas szalonych zjazdów z górki. Tutaj trzeba jednak zachować szczególną ostrożność i wybrać bezpieczne i sprawdzone miejsce. Nie powinno być tu żadnych przeszkód typu drzewa czy kamienie, trasa zjazdowa powinna być oddalona od dróg, po których jeżdżą samochody, trzeba też zwracać uwagę na innych uczestników zabawy. Lepiej odpuścić sobie szczególnie strome górki – aby sanki nie rozwinęły zbyt dużej prędkości. 

Bitwa na śnieżki

To doskonały pomysł na zimową aktywność dla całej rodziny. Każdy dorosły z nostalgią i rozrzewnieniem powróci do zabawy z dzieciństwa i z chęcią dołączy się do bitwy na śnieżne kule. 

Bitwa na śnieżki może odbywać się w przydomowych ogrodzie. Trzeba pamiętać o tym, że przy wysokim mrozie śnieg nie będzie chciał się lepić. Trzeba poczekać, aż będzie nieco wilgotny i bez żadnego problemu będzie można uformować go w niewielkie kule. 

Bezpieczeństwo przede wszystkim

Przy planowaniu zimowych zabaw trzeba koniecznie planować o bezpieczeństwie. Jazda na łyżwach? Jak najbardziej – ale nie na głębokim stawie, tylko na miejskim lodowisku. Zjazdy na sankach – nie na leśnej górce pełnej drzew. 

Koniecznie trzeba pamiętać także o odpowiednim ubraniu. Zimowe powietrze szczególnie daje do wiwatu uszom i dłoniom, dlatego nie wolno zapominać o mocnych rękawiczkach i ciepłej czapce. Podczas szczególnie szaleńczych zabaw dobrze jest ubrać nieprzemakalny kombinezon, który uchroni przez przemoczeniem.